• Warsztaty techniczne

• W ramach zajeć tecznicznych uczniowie klasy V poznawali m.in. rózne rodzaje i gatunki drzew, sposoby obróbki drewna i jego własciwości. Jako finalny i praktyczny prdukt zajęć postanowiliśmy zrobić ludziki - postacie  z drewna brzozowego.

Przygotowane wczesniej materiały (dziękujemy tacie Maćka Dziermańskiego, tacie Michała Stankiewicz, mamie i tacie Patrycji Koronkiewicz, dziadkowi Kasi Radel, wujkowei Bernarda Andzrzejczyk) dzieci pod opieką pozbijały i powstały fantastyczne drewniane postaci. Każdy ludek trafił na wystawę oraz otrzymał imię.

• Rajd Pieszy "Śladami Powstańców Styczniowych"

•

26 kwietna uczniowie klas VI i VII Niepublicznej Szkoły w Załukach oraz uczniowie klas II gimnazjum Zespołu Szkół w Gródku i uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku wyruszyli na rajd pieszy „Śladami Powstańców Styczniowych”.

Pod kierunkiem p. Aleksandra Karpiuka i p. Pawła Janukiewicz uczestnicy maszerowali ze Słuczanki do mogiły powstańców w  Piereciosach, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze, a także uczcić minutą ciszy bohaterstwo poległych.

Na szlaku były liczne przystanki, na których młodzież przedstawiała historię Gródka od czasów jego założenia przez Ród Chodkiewiczów poprzez zabory - po odzyskanie niepodległości w II.1919 roku, gdy wojska niemieckie opuściły tereny ziemi białostockiej.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali o tabliczkach wotywnych, sposobach walki partyzantów, trójczęściowym herbie powstańców, „bieżanstwie” oraz pieśni zagrzewających do walki powstańców w językach polskim i białoruskim. Panowie historycy barwnie opowiadali o bitwie pod Waliłami z 29 kwietnia 1863 roku.

Zdobyta wiedza przydała się do rozwiązania zadań konkursowych dotyczących historii Gródka oraz powstania styczniowego. W ośmiu grupach pięcioosobowych zmagających się o nagrody dla najlepszych byli uczniowie ze wszystkich szkół. Uczestnikom Nadleśnictwo Waliły przygotowało ognisko, a p. Małgosia Zbyryt wspierała całe przedsięwzięcie.

Była to cudowna lekcja patriotyzmu oraz lokalnej historii.

Rajd był przygotowany przez Panią Wicedyrektor Danutę Garkowską, Aleksandra Karpiuka, Irenę Naliwajko, Elżbietę Romańczuk, Aleksandrę Zarecką Kondratiuk, Dominikę Citowicz.  (E.R.)

• Spotkanie z wolontariuszkami

• 19 marca w naszej szkole odbyło spotkanie z Wolontariuszkami programu Erasmus+.

Alesia z Białorusi i Aina z Hiszpanii nauczyły klasę IV i V katalońskiego tańca oraz wspólnie tworzyły różowe tulipany.

Dzieci w trakcie zajęć szlifowały język białoruski i język angielski.

Panie wolontariuszki gościły w Załukach w ramach innowacji pedagogicznej "Kolory pór roku".

• Innowacja Pedagogiczna

• OPIS ZASAD INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ REALIZOWANEJ W NIEPUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZAŁUKACH

Tytuł innowacji: Kolory Pór Roku.

Autor innowacji: Elżbieta Romańczuk, Iwona Lech, Emilia Sowa, Maria Panasewicz – Dubicka, Sylwia Radel, Dominika Citowicz.

Nazwa i adres szkoły: Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Załukach, Załuki 5, 16-040 Gródek

Etap edukacyjny: szkoła podstawowa

Typ innowacji: metodyczno – organizacyjna

Termin realizacji: 01.09.2017 – 31.05.2018 roku

Adresaci: chętni uczniowie

Innowacja nie wymaga dodatkowego finansowania.

Opis innowacji: Innowacja będzie skierowana do uczniów szkoły podstawowej. Zajęcia będą prowadzone w cyklach tematycznych. Każdy miesiąc jesieni to inny kolor oraz tematycznie powiązane słownictwo w języku angielskim, białoruskim i rosyjskim. Działania dotyczące danego miesiąca rozszerzą zdolności manualne, wiedzę i umiejętności językowe dzieci. Na zajęciach realizowane będą także zagadnienia z profilaktyki zdrowotnej wpisane w dany miesiąc jako sałatki i soki powiązane kolorystycznie z tematem. Zdolności manualne będą ćwiczone na zajęciach technicznych i świetlicowych.

Jesień: żółty, pomarańczowy, złotyZima: szary, niebieski, białyWiosna: różowy, czerwony, zielony

Cel główny: Podniesienie jakości kształcenia oraz uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej szkoły. Cele szczegółowe:

•  - Pogłębianie umiejętności językowych,
              •  - uwrażliwianie na piękno natury,
              •  - kształtowanie prawidłowych postaw kultury osobistej,
              •  - udział w życiu szkoły,
              •  - rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją oraz walorami przyrodniczymi,
              •  - rozwijanie umiejętności pracy w grupie.

Warunki realizacji:

Innowacja realizowana będzie w ramach lekcji oraz zajęć pozalekcyjnych, spotkania odbywać się będą w zależności od potrzeb i realizowanych przedsięwzięć.

Zadania:

• Językowe – nazewnictwo,

• zajęcia z wychowawcą – pogadanki,

• zajęcia techniczne – soki i sałatki,

• zajęcia teatralne – przedstawienie proekologiczne,

• świetlica - zajęcia plastyczne,

• historia – problematyka patriotyczna.

Przewidywane efekty (korzyści wdrożenia innowacji pedagogicznej):

• Rozwój osobisty ucznia.

• Wrażliwość na przyrodę;

• Nabycie umiejętności pracy w grupie;

• Wykorzystanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania się;

Ewaluacja:

- własna samoocena;

- zaangażowanie poszczególnych członków;

- zamieszczanie informacji o działaniach oraz zdjęć na stronie internetowej;

- promocja działań szkoły.